Amint felbukkant a láthatáron 65 milliárd forintnyi EU-pénz öntözésre, Mészáros cégei már ugrottak is
Az egyik birtok, amelyről szó van, korábban Simicska Lajosé volt.
Az egyik birtok, amelyről szó van, korábban Simicska Lajosé volt.
A magyar vezetés szerint a ki nem fizetett egymilliárd euró mögött a „baloldali brüsszeli bürokrácia” van, mert az nem kedveli a Orbán-kabinetet. Bóka János Európa-miniszter pár napja azt bizonygatta, hogy a magyar fél minden feltételnek eleget tett a pénz kifizetéséhez, írja a német lap.
Erre viszont már nincs uniós forrás, így az állam kénytelen fizetni.
A források lehívását Brüsszel egyebek között a lengyelországi igazságügyi rendszer függetlenségéhez kötötte, ezt a jelek szerint sikerült helyreállítani.
Megalapozott a döntés, hogy Magyarország megkapta a befagyasztott EU-s pénzek egy részét, vagy Ursula von der Leyenék kínos módon megalkudtak, teszi fel a kérdést a lap szerzője.
Több lap, így a Guardian és a New York Times is az Európai Unió belső konfliktusairól ír, utóbbi elemzője például elhatalmasodó pánikot emleget. Az apropó többek közt az Orbán Viktor és az unió közti politikai ellentét Ukrajna ügyében, aminek a kimenetele, ahogy arról többen is írnak, még mindig bizonytalan. A nemzetközi sajtóban természetesen szó esik a Magyarország számára megítélt EU-s pénzről is – van olyan EU-s politikus is, aki szerint az unió feláldozta a magyar demokráciát, a Süddeutsche Zeitung pedig azt elemzi, mi lehet az ára az Orbán-EU egyezségnek. Ukrajna számára csak rossz opciók vannak a háborúban, írja a Der Standard. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A legnagyobb európai lapok a magyar EU-s pénzek sorsát taglalják. Szó esik arról is, hogy mekkora politikai kudarcot jelentene Ursula von der Leyennek, ha ezt a bizonyos 10 milliárd eurót valóban felszabadítanák. Több nagy európai országban is kétséges Ukrajna EU-s tagfelvételének támogatottsága, írja a Times. Ugyancsak Ukrajna felvételének lehetséges hatásáról ír a Guardian cikke is. Az osztrák Der Standard a szuverenitásvédelmi törvényről szól. A Wall Street Journal szerzője az izraeli helyzetről számol be. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Továbbra is fókuszban az Orbán-kormány és az EU konfliktusa Ukrajna pénzügyi támogatása és az ország tagfelvételi folyamatának megkezdése ügyében. A Guardian szerint az Unió különböző B verziókat fontolgat a magyar kormány megkerülésére. A Der Standard szerint az orbáni zsarolásban nincs semmi új, azonban a mostani helyzet mégis szintlépés. A Politico azt írja, a kialakult helyzet Ursula von der Leyen számára a 22-es csapdája. A Financial Times a Tusk-kormány előtt álló "herkulesi teendőkről", a Washington Post és a Guardian az ukrajnai helyzetről ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Egyebek közt a Politico, a Guardian, és a Die Presse is az ukrán EU-csatlakozási terv és Ukrajna támogatása körül kialakult uniós konfliktusokat tárgyalja, benne Orbán Viktor és magyar EU-s pénzek szerepét. Az osztrák lap szerint az Uniónak van B terve, ha a magyar miniszterelnök keresztbe fekszik a terveknek. A Süddeutsche Zeitung Budapestről tudósít a nemzeti konzultációról. Két háborút is vív Benjamin Netanjahu, állapítja meg a Washington Post, kérdés, képes-e ezeket megnyerni. Paul Lendvai Sebastian Kurz, a Washington Post Donald Trump visszatérésének esélyeit latolgatja. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Ellentmondásos állítások olvashatóak arról, megnyitják-e az uniós alapokat Magyarország számára. Jaroslaw Kaczynski kénytelen újratanulni a demokráciát. Új szakaszába lépett a szélsőjobb Európában. Netanjahu elakadt a gázai konfliktusban. Mi volna a dolga az USA-nak az izraeli válság jelenlegi szakaszában? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A szuverenitásvédelmi törvénnyel foglalkozik a Bloomberg és a Süddeutsche Zeitung, utóbbi szerint "új fejezet indult a magyarországi rágalomhadjáratban". Ukrajna támogatásáról tárgyalt a V4. Bernie Sanders az izraeli helyzetről írt véleménycikket a New York Timesban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Több magyar bank is engedelmes kiszolgálója lett Orbán Viktor törekvéseinek, írja a Die Presse. Megkaphatja-e az EU-s pénzeket a magyar kormány, ha éppen újabb hadjáratot indított az Unió ellen, teszi fel a kérdést a Bloomberg. Mennyire hiteles a magyar kormány deklarált harca az antiszemitizmus ellen, kérdezi a Politico. A Süddeutsche Zeitung szerint a szlovák kormányfő igazolja a megválasztásához kapcsolódó nyugati félelmeket. Egy brit katonai szakértő óva inti a Nyugatot attól, hogy az hagyja elvonni a figyelmét Ukrajnáról. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
„Riasztóan jók" Trump újraválasztási esélyei. Továbbra is megy a szkander az uniós pénzek körül. A túlzott bérkiáramlás veszélyeire figyelmeztet a Valutaalap. Jót tenne-e Ukrajnának az EU-tagság? Az Amerikai Zsidó Kongresszus elnöke az izraeli válság ügyében szólalt meg. Így látják a legfontosabb nemzetközi kérdéseket a világlapok.
Felfigyeltek a magyar civilekre, akik a kormánnyal ellentétben segítik az ukrajnai katonákat. A bonyolult gázai helyzetről nyilatkozott az iraki és afganisztáni nemzetközi erők volt amerikai főparancsnoka. Egymásra mutogat a színfalak mögött Ukrajna és az Egyesült Államok az ukrán ellentámadás kudarca miatt. Donald Trump ellenfelei mártírt csinálhatnak a volt elnökből. Világlapokból cikkeiből válogattunk.
Brüsszelben hetek óta csiszolják a tervet, hogy Budapest kapjon 13 milliárd eurót a befagyasztott alapokból, ha cserében beadja a derekát Kijev megsegítése ügyében. Bár amióta a Putyin–Orbán-páros a múlt héten zárta a sorait, ismét csak kétségek merültek fel, mármint hogy mennyire keresztülvihető az EU ötlete, írja a lap két szerzője.
Csaknem 200 millió forintnyi uniós támogatásból szereltek 1350 napelem panelt Budapesten, a Ferencváros stadionjára, a Groupama Arénára.
A brüsszeli cáfolatok ellenére a Politico és a Die Presse is úgy tudja, hogy a magyar kormány hozzájuthat az EU-s pénzek egy részéhez. A Washington Post a szélsőjobb németországi nyomulásáról ír. A Bloomberg szerint a lengyel-ukrán gabonavita Putyinnak jó. Ez a hvg360 válogatása a világlapok cikkeiből.
A projektre ráadásul még a 2014-2020-as finanszírozási ciklusból volt pénz, így januárig el kellene számolni az összeggel.
Mayer Gábor a Momentum politikusainak elismerte: abban az ingatlanban lakik – és ez a vagyonnyilatkozatából is látszik –, amelyet még vállalkozóként EU-s támogatásból épített. Eredetileg rekreációs központnak épült, de az előírt fenntartási idő szerinte letelt, így “másképp hasznosítják”. Az államtitkár minisztériuma szerint minden jogszerű volt az ügyben.